- Dette arrangement har allerede funnet sted.
Segl og seglavtrykk som signatur.

Webinar om: Segl og seglavtrykk som signatur -Egenarten til våpensegl og bumerker og deres bruk i middelalderen og tidlig nytid.
I dette webinaret vil Kaare Seeberg Sidselrud, formann i Norsk Heraldisk Forening fortelle oss om dette temaet:
Velkommen til et streiftog i heraldikkens verden med hovedvekt på segl både med heraldiske motiv og med bumerker og andre beslektede identifikasjonssystemer. Heraldikk er læren om våpenskjold som både kunst og vitenskapelig disiplin. Et heraldisk våpen følger spesielle regler for design og går i arv efter bestemte regler. Betydningen av seglet i middelalder og nytid kan gjerne sammenlignes med dagens Bank-ID. Bruken av segl var viktig for å dokumentere en lang rekke forhold, typisk innenfor avtaler, testamenter, hyllingsdokumenter og brev for å neven noe. Det finnes et rikt kildemateriale som fortsatt er bevart, men samtidig har mye gått tapt gjennom århundrene. En del materiale er publisert, men langt fra alt. Jeg vil også peke på en del trykte kilder som kan være nyttige..
Webinaret er gratis for medlemmer (invitasjon med lenke sendes til alle medlemmer på epost), for deg som ikke er medlem koster det 75,- da vil du få lenke ved å melde deg på i nettbutikken: https://genealogi.no/produkt/webinar/
Vert: David W. Howden
OBS! Webinaret sendes kun direkte, altså tas det ikke opptak
-
Tilbakeping: Vårprogram 2026 - Norsk Slektshistorisk Forening